UWAGA ! SEZON KLESZCZOWY !!

Tylko kilka pierwszych symptomów wiosny wystarczyło, by te małe i niewinnie wyglądające pajęczaki ponownie wznowiły swoją aktywność po zimowej przerwie.

Bądźmy ostrożni i uważni, a wracając z psem ze spaceru po lasach lub łąkach, kontrolujmy dokładnie siebie oraz swojego domowego pupila. Wzmożoną aktywność kleszczy z reguły obserwuje się w okresie wiosenno – letnim (maj – czerwiec) oraz jesiennym (wrzesień – październik). Wyjątkowo jednak w sprzyjających warunkach atmosferycznych (wysoka temperatura powietrza) okres zagrożenia może się wydłużyć i trwać nawet od początku marca do końca listopada.

Kleszcze mogą być źródłem wielu mniej lub bardziej nieprzyjemnych chorób tj. borelioza, anaplazmoza czy babeszjoza.

Dla człowieka istotnym jest, aby w trakcie spaceru zaopatrzył się w odpowiednią odzież, spodnie z długimi nogawkami oraz wyższe buty, najlepiej za kostkę. Naszego domowego pupila natomiast, dobrze jest wyposażyć w obrożę anty-kleszczową, nanieść na sierść zwierzęcia specjalne preparaty polecane przez specjalistów., których zadaniem jest działanie odstraszające kleszcze. Można też podać tabletkę, która zatruje intruza ;).

Jeśli stwierdzimy kleszcza na własnej lub zwierzęcej skórze, nie próbujmy sposobów nie sprawdzonych, mogących wyłącznie pogorszyć sytuację. Nie natłuszczajmy miejsca oraz nie traktujmy intruza żadnymi środkami mogącymi zawierać w swoim składzie alkohol. Kleszcza nie należy również wykręcać. Możemy usunąć go prostym ruchem wyciągając ku górze za pomocą pęsety.
Miejsce po kleszczu należy uważnie obserwować przez kilka kolejnych dni. Gdy pojawią się niepokojące oznaki tj. rumień dookoła miejsca ukąszenia, należy udać się do specjalisty.
Bądźmy czujni !!!